V době před tím, než byly vysazeny lípy a vztyčen Myslbekův pomník Jana Žižky z Trocnova, soustředil se jinak prázdný prostor impozantně velkého čáslavského náměstí do dvou ohnisek. Prvním byl barokní morový sloup a druhým klasicistní kašna z konce 18. století. Zatímco mariánské sousoší komunikuje vertikálně, kašna, jako primárně užitkové zařízení usnadňující obyvatelům přístup k vodě, tvoří jeho kontrapunkt horizontální a světský.
O KAŠNĚ —— LETMO
Kamenná kašna čtvercového půdorysu z šedé žuly, zdobená jednoduchým kamenicky zpracovaným pláštěm s reliéfními zrcadly. V jejím středu stojí na hranolovém soklu válcový sloup nesoucí mušlovitou mísu. V roce 2004 byla kašna doplněna čtveřicí alegorických barokních soch původem z nedalekého zámku Filipov.
Dnes plní kašna jen funkci estetickou, původně však byla zařízením čistě užitkovým. Archeologické výzkumy doložily řadu studní, ty ale svou kvalitou, ani množstvím vody zřejmě nestačily pokrývat potřebu obyvatel, natožpak mlýnů, koželužen či pivovarů. Tuto situaci musela Čáslav řešit akumulací vody v rybnících a jejím přiváděním do města skrz vodovody. Klíčový byl rybník Trubný, který díky tomu získal i své jméno. Dle zápisu z roku 1640 „z toho rybníka od starodávna voda do města Čáslavě skrze trouby se vede.“ Kdy však byl postaven samotný vodovod přesně známo není. Máme pouze nepřímé zmínky o rekonstrukci vodovodu, který ústil právě do městské kašny, a o dubové kašně na Kozinci…
O KAŠNĚ —— VZLETNĚ
V době před tím, než byly vysazeny lípy a vztyčen Myslbekův pomník Jana Žižky z Trocnova, soustředil se jinak prázdný prostor impozantně velkého čáslavského náměstí do dvou ohnisek. Prvním byl barokní morový sloup a druhým klasicistní kašna z konce 18. století. Zatímco mariánské sousoší komunikuje vertikálně, kašna, jako primárně užitkové zařízení usnadňující obyvatelům přístup k vodě, tvoří jeho kontrapunkt horizontální a světský.
Kamenná kašna se čtveřicí alegorických soch
Kamenná kašna čtvercového půdorysu je tesaná z šedé žuly a zdobená jednoduchým kamenicky zpracovaným pláštěm s reliéfními zrcadly. V jejím středu stojí na hranolovém soklu válcový sloup nesoucí mušlovitou mísu. Dno bylo vyskládáno z větších kamenných bloků a po obvodu kašny byl i nízký kamenný schod, který je nyní již utopen pod dlažbou.
V roce 2004 byl kolem kašny vytvořen vnější čtverec se čtveřicí alegorických barokních soch v rozích. Ty i se svými podstavci pocházejí z nedalekého zámku Filipov a v současné době s kašnou tvoří soubor, který je celý zapsán jako kulturní nemovitá památka (rejst. č. ÚSKP 33200/2-2804).
Restaurování 2000 a 2022
Nešlo o jediné práce na kašně. Na začátku století bychom ji totiž našli v technicky i esteticky nevyhovujícím stavu: potrhané tmely ve spárách, novodobé betonové doplňky, neodborně přetesaný vnější plášť, protékající dno, vodou vymleté dutiny narušující statiku. Při naplnění kašny vodou hrozilo její zhroucení. K opravě se přistoupilo v roce 2000 (restaurátor Josef Pospíšil) a byly navrženy dvě možnosti řešení situace. Z těchto dvou byla naneštěstí zvolena částečná a levnější varianta oprav. A tak si kašna musela už o dvacet let později říci o rekonstrukci další, generální. Ujmul se jí restaurátor Bohumil Pánek. V roce 2021 se zrestaurovala kamenná vana, jež byla posléze na doporučení odborníků vyložena olověným plechem, který nyní chrání jak samotný kámen, tak jeho podloží před dalším poškozením. Díky zevrubné a citlivé rekonstrukci je nyní možné kašnu napustit vodou až do výšky 84 cm nad úroveň dna a těšit se pohledem na pramínkový přeliv z okraje středové mísy.
Čáslavské vodovody
Dnes plní kašna jen funkci estetickou, původně však byla zařízením čistě utilitárním. Stála obrazně i doslova na konci řešení problému, jak vodou zásobovat město, které nebylo založeno u žádného významného vodního toku. Celá oblast navíc vždy trpěla častými výskyty sucha, spojenými s nedostatečným průtokem či přímo vysycháním toků (zejména Brslenky) a špatnou dostupností spodních vod. Archeologické výzkumy doložily ve městě řadu studní, ty ale svou kvalitou, ani množstvím vody zřejmě nestačily pokrývat potřebu obyvatel, natožpak protoprůmyslových činností, jako byly mlýny, kovárny, bělidla, koželužny, pivovary apod. Tuto situaci musela Čáslav řešit akumulací vody v rybnících. Klíčový byl rybník Trubný, který se nachází na Hlubokém potoce a je od města vzdálen asi 3,5 km. Dokonce díky tomu získal i své jméno, protože dle zápisů čáslavské městské rady z roku 1640 „z toho rybníka od starodávna voda do města Čáslavě skrze trouby se vede.“ Kdy však byl postaven samotný vodovod, přesně známo není. Nepřímé zmínky o vodovodním potrubí hovoří jednak o dubové kašně pod Kozincem, napájené zřejmě nejstarším vodovodem od žackých studánek či přímo z rybníka Medenice, jednak o rekonstrukci vodovodu, který ústil právě do městské kašny. Skutečnost, že na náměstí do té doby kašna nebyla, dokládá i Willenbergova veduta města z roku 1602, která na náměstí zachycuje pouze dřevěné masné a chlebné krámy trhovců.
Džbery, kiosek i mohyla – nečekaní společníci kamenné kašny
Z historické fotografie z roku 1918 je patrné, že kašna bývala (patrně na zimu) zakrytá jednoduchým dřevěným bedněním, ze kterého vykukovala pouze kamenná mísa. V jednom místě ale bednění chybělo, aby bylo nadále možné z kašny odebírat vodu do džberů. Snímek s ženou nabírající vodu do vědra je ještě z roku 1930.
V těsné blízkosti kašny stával jednu dobu i kiosek s mlékárenským zbožím. Zbudovala ho Pražská akciová mlékárna na konci 20. let 20. století a údajně byl zbořen za války. Jisté je, že na snímku leteckého mapování z r. 1947 už chybí.
Velmi nezvyklou událost zažila kašna ve svém sousedství, kdy byla v roce 1920 plocha náměstí využita i ke smutečním účelům. Mohyla zakrytá černým plátnem sloužila k uctění památky vůdce československých legií a jednoho ze zakladatelů Československa Milana Rastislava Štefánika.
O sochách čtyř ročních období něco zjistíte i na další letoulkové stezce:
ARCHITEKTURA 1 (100–150 let) ⟶
A01-01 Kde se vzaly, tu se vzaly aneb Sochy čtyř (či více?) ročních dob
Zajímavosti
ALEGORICKÉ SOCHY ČTYŘ ROČNÍCH OBDOBÍ
Klasicistní kašna byla po roce 2004 doplněna o čtveřici barokních soch z let 1780-1790 dovezených z nedalekého Filipova. Ty byly původně součástí rozsáhlejšího souboru alegoricky znázorňujícího měsíce roku, nalezeného v silně zanedbaném zámeckém parku při dobrovolné studentské brigádě vedené gymnaziálním profesorem Milanem Markem v 60. letech 20. století. Z dochovaných soch byly čtyři osazeny kolem kašny jakožto alegorie ročních období. Sochy jsou v mírně podživotní velikosti z hrubozrnného pískovce a stojí na novém obdélném pískovcovém podstavci s hrubě tesanými stranami.
SOCHA ALEGORIE JARA
Jedná se o sochu mladíka stojícího v kontrapostu levé nohy s cípem roucha přes pravou ruku. Při levém boku přidržuje oběma rukama košík s květinami a další nádobu s bohatou kyticí má u nohou. Hlavu mu zdobí věnec z květin a vlasy mu padají k ramenům.
SOCHA ALEGORIE LÉTA
Tento mladík stojí opět v kontrapostu pravé nohy a oběma rukama drží snop obilí, druhý je umístěný za levou nohou.
SOCHA ALEGORIE PODZIMU
Znovu kontrapost levé nohy a tentokrát na hrudi hrozny vína a u nohy vinná réva. Hlavu kryje čapka a vlasy jsou polodlouhé.
SOCHA ALEGORIE ZIMY
Opět levá noha v kontrapostu, ale pravá je nakročená. Vzhledem k ročnímu období, které představuje, už není zahalen jen v roucho, ale má teplý oděv a vysoké boty. Na pařezu vedle něj je dokonce ohřívadlo, nad kterým drží obě ruce v rukavicích. Hlavu zahřívá teplá čepice a plnovous.
Foto
Archiv
Detaily
Prameny
- POSPÍŠIL, Josef. Restaurátorská dokumentace – Kamenná kašna na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi. 2000
- DOBIÁŠ, Zdeněk Ing. Projektová dokumentace Statické posouzení založení kašny. Srpen 2000
- KEJVAL Ing. Projekt Úprava okolí kašny na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Březen 2004
- PÁNEK, Bohumil. ŠPÁS, Ondřej MgA. Restaurátorský průzkum a záměr – Restaurování kamenné kašny v Čáslavi se čtyřmi sochami. Prosinec 2020
- HRDLIČKA, Otakar Ing. Návrh stabilizace stěn kašny na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi. Únor 2022
- DZURÁKOVÁ, Miriam Ing. a autorský kolektiv. Historické vodohospodářské objekty v povodí Doubravy a Horní Klejnárky (Čáslavsko) – soubor specializovaných map s odborným obsahem. 2022
- Národní památkový ústav, Památkový katalog, www.pamatkovykatalog.cz