ALEGORICKÉ SOCHY ČTYŘ ROČNÍCH OBDOBÍ
Klasicistní kašna byla po roce 2004 doplněna o čtveřici barokních soch z let 1780-1790 dovezených z nedalekého Filipova. Ty byly původně součástí rozsáhlejšího souboru alegoricky znázorňujícího měsíce roku, nalezeného v silně zanedbaném zámeckém parku při dobrovolné studentské brigádě vedené gymnaziálním profesorem Milanem Markem v 60. letech 20. století. Z dochovaných soch byly čtyři osazeny kolem kašny jakožto alegorie ročních období. Sochy jsou v mírně podživotní velikosti z hrubozrnného pískovce a stojí na novém obdélném pískovcovém podstavci s hrubě tesanými stranami.
SOCHA ALEGORIE JARA
Jedná se o sochu mladíka stojícího v kontrapostu levé nohy s cípem roucha přes pravou ruku. Při levém boku přidržuje oběma rukama košík s květinami a další nádobu s bohatou kyticí má u nohou. Hlavu mu zdobí věnec z květin a vlasy mu padají k ramenům.
SOCHA ALEGORIE LÉTA
Tento mladík stojí opět v kontrapostu pravé nohy a oběma rukama drží snop obilí, druhý je umístěný za levou nohou.
SOCHA ALEGORIE PODZIMU
Znovu kontrapost levé nohy a tentokrát na hrudi hrozny vína a u nohy vinná réva. Hlavu kryje čapka a vlasy jsou polodlouhé.
SOCHA ALEGORIE ZIMY
Opět levá noha v kontrapostu, ale pravá je nakročená. Vzhledem k ročnímu období, které představuje, už není zahalen jen v roucho, ale má teplý oděv a vysoké boty. Na pařezu vedle něj je dokonce ohřívadlo, nad kterým drží obě ruce v rukavicích. Hlavu zahřívá teplá čepice a plnovous.




