„Koloběh života je neúprosnej. Tehdy se tam stěhovali většinou mladý lidi, děti tam pořád jezdily s tatrama po chodníkách, to byl rachot, a pak ty děti přešly na jiný hračky, stárly, studovaly, odešly a teď už tam zase přicházejí nový rodiny s dětma a zase jsou tam kočárky. Někteří už mezi námi nejsou vůbec, odešli na slávu boží.“ [•JF] Oproti původnímu městu, které je usazené a generace se v něm prolínají a přirozeně obměňují, zažívají nová sídliště téměř generační nárazové vlny, které se postupně – s tím, jak domy zarůstají do struktury města a místa – zplošťují.
„Koloběh života je neúprosnej. Tehdy se tam stěhovali většinou mladý lidi, děti tam pořád jezdily s tatrama po chodníkách, to byl rachot, a pak ty děti přešly na jiný hračky, stárly, studovaly, odešly a teď už tam zase přicházejí nový rodiny s dětma a zase jsou tam kočárky. Někteří už mezi námi nejsou vůbec, odešli na slávu boží.“ [•JF] Oproti původnímu městu, které je usazené a generace se v něm prolínají a přirozeně obměňují, zažívají nová sídliště téměř generační nárazové vlny, které se postupně – s tím, jak domy zarůstají do struktury města a místa – zplošťují.
II▶
Novostavby bytových domů v blízkosti Ostrého rohu nebyly tak násilným urbanistickým vstupem jako sídliště Žitenická, ale přesto především objekt E, obecně nazývaný „hokejka” výrazně změnil horní část ulice Pražské. A jako u většiny stavebních akcí z této doby nikoli k lepšímu. Nedá se mu sice upřít, že oním “hokejkovým” zalomením o 135° poměrně citlivě sledoval průběh ulice, nicméně oddálením fasády od silnice a výstavbou poměrně kapacitního parkoviště naopak vytvořil víceméně bezbřehý a bezduchý prostor, kterým chodci opravdu jen prochází.
Bytovky Bojovníků za svobodu byly vestavěny doprostřed bloku, do zahrad, takže jen využily prostorové možnosti lokality, v níž se původně nacházelo Kombercovo zahradnictví, které mívalo hlavní vstup z Masarykovy ulice:
——— byly tam malý, šedivý domky a od toho Víškovýho, který byl o něco větší, se ke Kombercovi šlo branou dolů a dozadu. Tam jsme tenkrát byli s dědou pro sadbu. Bylo to zjara, bylo pošmourno. Pamatuju si velký těžký dřevěný dveře, co tam vedly. Pro mě to bylo jako tajemství hradu v Karpatech, bylo mi asi šest let. A prý tu byl někde sad, bylo tu hodně ovocných stromů, to všechno přišlo vniveč, když se stavěla hokejka. [•JF]
II▶
Dalo se do něj projít i z 28. října úzkou uličkou kolem domu pana ředitele školy Kučery a hlavně!
——— ke Kombercovi bylo možný přijít třeba i v neděli v poledne, že chceme hlávku salátu, takovej velice ochotnej pán to byl. [•JP]
II▶
Přípravné práce k zahájení bytové výstavby „Ostrý roh“ započaly v září 1975 výstavbou kotelny a prostoru s bývalým pomístním názvem „Na Pustáku“. O čtyři roky později už byly hotové dva obytné bloky, po 30 bytech každý. Se stavbou třetího bloku se začalo až se značným zpožděním. Na vině byla především omezená kapacita firmy, která stavbu prováděla, v dohodnutých termínech se nedařilo ani odstranit kolaudační nedostatky.
První začala příprava domu ozn. D (projekt květen 1975, kolaudace 1978). Postupovalo se směrem k ulici Husova – čtvrtý byl dům A (projekt duben 1979, kolaudace 1982). Poslední bytový dům v území byl objekt E, tzv. hokejka (projekt listopad 1986, kolaudace 1990). Jako vedoucí projektant projektu působil arch. Ivo Šimoník, u domu E pak M. Tůmová. Celkově v území vzniklo 4 x 30 + 93 BJ, celkem tedy 216 bytů. Kromě kotelny byla v rámci občanské vybavenosti do sídliště umístěna i mateřská škola.
Zatímco první čtveřice šestipodlažních domů A–D byla ještě realizována v tradiční technologii (cihelné zdivo a stropní panely), u objektu E už jde o typovou čtyřpodlažní panelovou výstavbu s atypickou nárožní sekcí. Oproti původnímu zadání byl tento nakonec rozdělen do dvou výškových úrovní, aby citlivěji reagoval na terén.
Pro některé mladé rodiny byla cesta k ideálnímu bytu poněkud náročnější a vyžadovala dobrodružnějšího ducha:
——— my jsme se přestěhovali do Bojovníků za svobodu nejdřív do prvního baráku, pak do třetího baráku a pak do hokejky. Nejdřív jsme měli garsonku. Když jsme měli jedno dítě, tak nám dali 2+1, a když přišlo druhý, tak 4+1. Vždycky jsem si říkal, že je lepší, když se člověk stěhuje z větší dálky, protože takhle jsme to stěhovali, jak se dalo, kárky, plošiňák z nádraží. [•JF]
II▶
A první dojmy z nového bydlení?
——— když jsme přišli do bytu, bylo to v syrovým stavu, člověk tam musel uklízet, bylo tam dost nedodělků, reklamací, něco neodtýkalo, nebo zase teklo. Nebylo to úplně pünktlich. No a když jsi tam chtěl mít něco lepšího, tak jsi tam musel dát třeba jiný dveře, nebo tapety – to byly takový univerzální, pro celej barák stejný. Ony nějaký na výběr byly, ale aby ušetřili, tak toho nakoupili velký množství a všechno to udělali na jedno brdo. Byly žlutý s takovýma hnědýma cákancema. Když to bylo čistý, tak to šlo, ale ono se to rychle ušpinilo. A člověk, když přišel k někomu do bytu, tak si myslel, že je doma. Všechno stejný. Tak si to musel potom trochu předělat. [•JF]
II▶
Po schodoch....
——— po převratu se oprášila moje žádost o byt v Čáslavi, která tam byla osmnáct let. A na to konto jsem si jako šéf byťáku mohl vybrat byt. A tak jsem si jako čtyřicetiletej pitomec vybral byt ve čtvrtým patře a vůbec jsem nemyslel na to, že mi jednou bude osmdesát a budu chodit do čtvrtýho patra pěšky, protože v tom domě není výtah. [•JV]
II▶
Při výstavbě sídliště – a pokroku – v tomto případě padlo za oběť 7 domů – čp. 120, 122, 123, 125, 346, 347, 641 – včetně doplňkových staveb (garáží, stodol apod.). Ty původně lemovaly nynější ulice Masarykova a Pražská. Demolovaných objektů tedy bylo (naštěstí) podstatně méně než v případě druhého sídliště, ale argumenty byly velice podobné; domy jsou ve špatném stavebně technickém stavu, z urbanistického hlediska brání umístění nového objektu a nemají (údajně) žádnou kulturně historickou hodnotu…. Výsledkem stavebního projektu má být dle zprávy „výrazné zhodnocení území v centru města po stránce ekonomické, užitkové i architektonické.“
A na toto výrazné zhodnocení stále ještě čekáme....
———
PAMĚTNÍCI
•JV —— Josef Vrbický (* 1945)
Šéf bytového podniku v letech 1985-90, jeden z prvních obyvatel „hokejky“. V Čáslavi žije od svých deseti let.
•JF —— Jindřich Frajer (* 1953)
Čáslavský rodák, který vyrůstal v nedalekých Šebestěnicích, v Čáslavi navštěvoval hudební školu, absolvoval střední průmyslovku a 23 let pracoval na místním letišti.
•JP —— Jan Procházka (* 1944)
Narozen v Čáslavi, dětství strávil na rodinném velkostatku Skalka (u Třemošnice), z něhož byla rodina v roce 1947 vystěhována a poté putovala po příbuzných, až se v roce 1954 vrátila do Čáslavi do ulice 28. října. Jan Procházka v Čáslavi absolvoval zdejší měšťanku, další studia mu byla kvůli původu zamítnuta. Bylo mu pouze umožněno vyučit se buď zemědělcem, nebo horníkem. Vyučil se zahradníkem a později, ač velmi krkolomně, absolvoval Vysokou školu zemědělskou, obor zahradní architektura. Od roku 1973 žije trvale ve Formanově ulici.
Zajímavosti
Bydleníčko, bydlení
Podoba bydlení ve městech se od 19. století značně proměnila směrem k pohodlí a komfortu.
Již za první republiky vznikaly plány na sídliště, nicméně nikdy nebyly realizované v tak masovém měřítku jako za socialismu. Po druhé světové válce byl silný nedostatek bytů, část obyvatel žila stále v hygienicky nevyhovujících podmínkách, ve stísněných jednopokojových bytech bez vlastní koupelny, mnohdy i bez zavedené vody.
Československo tak vsadilo na průmyslovou výstavbu panelových domů, kterou řídil centrálně stát v rámci Stavoprojektů. Jednalo se o státní projekční podniky, kam byli nuceni architekti vstoupit po politickém převratu v roce 1948, kdy zanikly soukromé ateliéry.
Nicméně paneláky nejsou český vynález a nesouvisí čistě s komunistickou érou, jak si mnozí myslí. První panelové domy se začaly poprvé objevovat těsně po první světové válce v západní Evropě. Panely si nechal patentovat francouzský inženýr Raymond Camus v roce 1948 v souvislosti s obnovou válkou zničeného Le Havru. Jednotlivé díly části domu tak byly prefabrikovány, což umožnilo stavět byty levně, rychle a v masovém měřítku.
V těžkých 50. letech tak začaly vznikat v Československu pod taktovkou těchto hesel menší bytové zástavby v duchu socialistického realismu neboli SORELY. Tyto sídlištní celky poznáme podle drobnějšího měřítka oproti typickým panelovým sídlištím. Fasády bývají zdobené atikami, dekorativně pojatým vstupem či sgrafitem s motivem dělníků či jiným z budovatelských motivů, jak je typické pro raná budovatelská léta socialismu. Tyto domy mají ještě střechu s krovem, nestavěly se z betonových panelů, ale z klasických cihel, často předem skládaných v cihelnách do bloků. Postupně začaly vznikat celomontované panelové domy. První byl postaven v roce 1954 ve Zlíně. Jeho konstrukční systém dostal označení G podle města Gottwaldova. V 60. letech v důsledku společenské a politické atmosféry vznikaly bytové stavby s důrazem na kvalitu, což potvrzuje i Celostátní diskuze o bydlení, hledající ideální modely bytových domů, včetně vybavení. Vývoj konstrukce umožnil vetší variabilitu interiéru či vybavení bytů lodžiemi. Veliká poptávka, kterou výstavba nemohla dohnat, měla v 70. letech za následek zjednodušování a zhoršování kvality stavebních prací. Předním zájmem státu se tak po roce 1970 stala realizace velkého množství bytů za nízké náklady a bez ohledu na jejich architektonickou úroveň. V 80. letech produkce panelových sídlišť postupně klesala vzhledem k ekonomické nestabilitě, ale i díky vládnímu rozhodnutí omezit asanace měst a místo toho se soustředit na opravu starého bytového fondu.
Architekti po celé období neřešili stavby samotné, ale i jejich urbanismus. S velkým množstvím lidí, kteří se zde sdružovali, bylo potřeba vybudovat i občanskou vybavenost, obchody, školy, školky ad. Mezi nejlépe řešená sídliště patří ta z 60. let, charakteristická velkorysým rozmístěním staveb, otevřeným prostorem, zdůrazněním centra dominantami. Součástí sídlišť se stávala i umělecká díla či výtvarně řešená dětská hřiště. Tato kvalitně řešená prostranství narušilo v 70. letech tzv. „zahušťování“, kdy do volných prostranství byly dostavovány bloky nových domů.
Samotnou kapitolou je proměna funkcí místností bytu. Zatímco v meziválečném sociálním bytě byly místnosti převážně multifunkční, v poválečném bytě má každá svoji funkci. Meziválečný byt se skládal z pokoje rodičů a pokoje dětí a z kuchyně, která nesloužila jen pro přípravu jídla, ale především k scházení rodiny u stolu. Oproti tomu v poválečném bytě sloužily ložnice rodičů a ložnice dětí téměř výhradně ke spaní, obývací pokoj k setkávání a převážně pasivní zábavě, kuchyně byla pouze pracovní. Prosazovalo se oddělování denní a noční části bytu. Ačkoli se dnes někomu může zdát život na sídlišti v „králikárně“ jaksi stísněný a nekomfortní, málokdo si dokáže představit radost tehdejší mladé rodiny z přiděleného bytu v paneláku. Přechod z jedné mnohdy zatuchlé místnosti do třípokojového bytu s novou kuchyňskou linkou, lesklým umakartovým jádrem a jezdícím výtahem, to musel být skok.
Bytů v panelácích se do roku 1989 postavilo 1,2 milionu a dodnes v nich bydlí třetina české populace. Nejvíce jich stojí v Praze. V řadě historických měst panelové domy často necitlivě narušily historický ráz města a bijí do očí dodnes.