Sv. Jan Nepomucký
Sv. Jan Nepomucký pocházel z jihozápadních Čech. Ztělesnil v sobě ideál znalce Božích tajemství, který pilným studiem a kázní usiloval o mravní dokonalost. V úřadě generálního vikáře pražského arcibiskupa věrně plnil povinnosti, hájil práva církve a její svobodu proti zvůli krále Václava IV. a zakusil za to od něj mnohá bezpráví. Když po velkém trýznění a mučení pro svou věrnost povolání i mlčenlivost zemřel, byl z Karlova mostu vhozen do řeky Vltavy. Máme před sebou svědectví o jeho pevné vůli zaměřené na pravdu a spravedlnost.
Historicky nedoložená, a nadto velmi nepravděpodobná je role Jana Nepomuckého jako důvěrníka či zpovědníka královny Žofie, který nechce prozradit zpovědní tajemství. Podobně mylným se ukázalo i dochování zbytků mučedníkova jazyka, jež bylo vykládáno jako symbol jeho mlčenlivosti a hrálo klíčovou roli v kanonizačním procesu. V roce 1973 antropologický průzkum ostatků potvrdil jejich autenticitu, nicméně prokázal, že domnělý světcův jazyk je ve skutečnosti pozůstatkem části mozku. Pozdější pražský arcibiskup František Tomášek toto zjištění uvítal s tím, že dochování mozkové tkáně význam relikvie ještě zvyšuje, neboť jazyk je podřízen mozku člověka.
Koželužny
Koželužství bylo řemeslo, které se zaměřovalo na zpracovávání zvířecích kůží. Přetvářelo je v měkkou a pružnou useň, které se s chutí chopili další řemeslníci jako ševci, brašnáři či sedláři a dále ji zpracovávali. Pro zpracování surových kůží ale bylo zapotřebí velké množství vody a také při procesu silně zapáchaly. Proto se koželuhové či jircháři usazovali u vodních toků a ideálně na okrajích měst, aby intenzivním pachem neobtěžovali okolí. Lokalita, kterou si vybrali v Čáslavi, obě podmínky splňuje. Zpracování původně ruční se postupem času samozřejmě přeměnilo v průmyslové, které umí celý proces výrazně urychlit.
Americký prezident
Neméně zajímavá je i historka, která propojuje čáslavský Podměstský mlýn s jedním z amerických prezidentů.
Víc zjistíte na další letoulkové stezce:
RODÁCI 1. ⟶
II03-08 Prezident – Král – King – Ford



