Marně jsme hledaly v kronikách a tehdejším tisku nějaké slibování světlých zítřků a pokroku jako zdůvodnění ceny za obětování staré čtvrti a části města. Objevily se spíš technicistní věci a bytová krize, dané řešení pak byla hotová věc. Staré domy se nechaly chátrat a dožívat tak, aby jejich zboření nepůsobilo jako chyba, nýbrž nutnost. Jen z jednoho zápisu kroniky o probíhající demolici prosakuje lítost, že kus Čáslavi nenávratně mizí.
Marně jsme hledaly v kronikách a tehdejším tisku nějaké slibování světlých zítřků a pokroku jako zdůvodnění ceny za obětování staré čtvrti a části města. Objevily se spíš technicistní věci a bytová krize, dané řešení pak byla hotová věc. Staré domy se nechaly chátrat a dožívat tak, aby jejich zboření nepůsobilo jako chyba, nýbrž nutnost. Jen z jednoho zápisu kroniky o probíhající demolici prosakuje lítost, že kus Čáslavi nenávratně mizí.
V roce 1968 se řešilo, že aby mohl Městský národní výbor uspokojit všechny žadatele o byt, muselo by město postavit nejméně 400 bytů a dále dle vývoje pokračovat. Dle plánu pro daný rok se mělo začít stavět 40 bytových jednotek, tedy pouhá desetina, která navíc měla posloužit jako tzv. asanační byty, tj. určené pro obyvatele ze starých domů v Žitenické ulici.
Téma bytové nouze se probíralo nadále i na celorepublikové úrovni, bylo předmětem jednání plenárních zasedání ÚV KSČ a v roce 1969 o něm hovořil i prezident v novoročním projevu. Objevovalo se v tisku (i tlači), rozhlase a televizi. Zkušenost těch, kteří bytovou krizi skutečně žili, je zřejmě jedním z pádných důvodů, proč se proti zbourání staré čtvrti de facto nikdo neozval.
——— v osmdesátým roce jsme bydleli na náměstí, v tom bývalým okrese, v učilišti. A v 3+1 jsme tam bydleli vlastně tři rodiny: moji rodiče, já s manželem a moje ségra s mužem. A měli nás vystěhovat, protože se myslím rušilo to učiliště, nebo se tam mělo nějak přestavovat, takže nám měli dát městskej byt, zase 3 + 1 na sídlišti v Těsnohlídkově, kde se v tu chvíli stavělo. Ale moje mamka šla tehdá ještě na městský národní výbor upozornit na to, že jsme tři rodiny. A protože já už jsem byla těhotná, tak jí slíbili, že dostanou byt 3 + 1, kde budou moji rodiče a Lenka s Francem, a my s miminkem, že dostaneme dvougarsonku. Takže to jsme nějak věděli dopředu. A tak jsme se na to staveniště chodili pořád koukat, sledovali jsme, jak to pokračuje.
No a v dubnu 81 se nám narodila Klárka a my jsme s ní v srpnu jeli na dovolenou na statkovou chatu Kraskov. A tam jsme se nějak dověděli, že prostě už máme ten byt, že už se můžem stěhovat. Měli jsme takovou strašnou radost, že konečně budeme bydlet ve svým vlastním bytě, že jsme se okamžitě z toho Kraskova sebrali a jeli jsme domů si ho převzít a hned jsme si tam začali tapetovat, protože to byla tehdy móda. No, tapetovali jsme a myli, protože ten byt byl nehorázně zatřískanej, špinavej, zabetonovaný okna, na podlaze naschlý lepidlo, všechno od malty, no hrůza hrůzoucí. A abysme to stíhali a měli jsme to co nejdřív, tak čtyřměsíční Klárku jsme tam měli v takový vikslajvantový tašce pro miminka, a abysme nemuseli nikam chodit na jídlo a nic vařit, tak jsme si koupili konzervy leča, který jsme měli rádi, a ohřívali jsme si to tam na dvouplotýnkovým vařiči. Tam byla strašně malinkatá kuchyňka, jenom kuchyňský kout, pracovní plocha neměla ani metr čtvereční a ledničku jsme tam sotva nacpali. Neměli jsme ani postel, jen rozkládací gauč a od někoho starou televizi, která věčně nešla. Byly to prostě dvě malý místnůstky, malej záchod, koupelna s malou vaničkou. Ale měli jsme konečně soukromí. [•ŠZ, VZ]
II▶
VĚCNÝ PŘÍBĚH SÍDLIŠTĚ ŽITENICKÁ
Vedoucím projektantem demoličních prací i samotného sídliště byl architekt Ivo Šimoník a Krajský projektový ústav Praha. Projekt byl připravován od roku 1976, ale během projednávání došlo k celé řadě změn, např. v technologii výstavby, takže výchozí podklad byl schválen nakonec až na jaře 1978.
Celkem bylo postaveno 9 bytových domů s 442 bytovými jednotkami; osm v prostoru mezi zbytky Seidlova statku a parkem R. Těsnohlídka, devátý naproti Žižkovým kasárnám čili dnešní ZUŠ. Čtyři panelové domy, umístěné v horní části pozemku, byly patrně s ohledem na blízkost historického centra navrženy jako čtyřpodlažní. Další využívají klesajícího terénu a jedná se již o domy osmipodlažní.
Stavbu sídliště předbíhala na druhé straně Žitenické ulice výstavba bytových domů, které ale nepředstavovaly tak výrazný urbanistický zásah. Téměř nenarušily uliční čáru a i výškou a rozsahem výstavby byly přiměřené svému okolí. Poměrně zábavný detail se týkal řešení vytápění v těchto domech:
——— o těch bytovkách naproti Žitenický hlásila Svobodná Evropa, že tam udělali ústřední topení a zapomněli postavit kotelnu. To je pravda, na tom není ani tohle lež. A oni měli potom všichni vafky, a až když se překotil osmdesátej devátej, tak tam zavedli plyn a udělali si plynový topení. A to je pravda, to není fór. [•JV]
II▶
Na sídliště Žitenická tedy došlo v roce 1979. Rozpočtové náklady celé akce včetně vybavenosti a demolic stávajících objektů čítaly 110 miliónů 530 tisíc korun. Generálním dodavatelem sídlištní výstavby je Průmstav, n. p. Praha, závod Kolín.
Na sídlišti Těsnohlídkova – Žitenická bydlí desetina města, vyrostla tu víc než jedna generace a na poměry českých sídlišť jde ještě o relativně snesitelnou realizaci, jež navázala na strukturu města alespoň tím, že částečně respektovala uliční síť i výšku okolních objektů a vytvořila polouzavřené prostředí ve „vnitrobloku“, kam vpustila auta jen v omezené míře. Přesto se nedá říct, že by pro město samotné byla přínosem. Urbanisticky totiž rozbila příjezd od jihu, který nyní působí poněkud neutěšeně. Proluka na nároží Klimenta Čermáka zůstala nezahojenou jizvou a okolí mateřské školy veřejnému prostoru víc bere než dává. Mnozí by také uvítali, kdyby šlo sídlištěm projít šikmo skrz, což ale není kvůli nepřerušené mase domů a jedné z kotelen možné. Tristní situace vznikla časem hlavně kolem „centrální“ prodejny, nyní Penny Marketu. Parkoviště před ním má takřka náhodný tvar a původní záměr byl ještě převrácen naruby tím, že vstup již není od sídliště, ale „nakupovat chodí auta.” K hlavní pěší trase se tak obchod otáčí zády a nabízí jí už jen nepříjemně působící mrtvou plochu terasy. V pohledu na Otakarovu baštu tento dům spíše překáží, než aby pohled rámoval a kultivoval. Tento stav asi bude ještě nějakou dobu trvat, věřme ale, že se v budoucnu tenhle kousek Čáslavi více vrátí městu a nebude jen plochou, přes kterou chodec zrychlí krok a automobilista kolem Biosky ladně vytočí zatáčku na hranici povolené rychlosti, aby už byl ... někde jinde.
A se sídlištěm se město bude učit vycházet a žít jako takřka všechna česká města a městečka.
———
PAMĚTNÍCI
•ŠZ —— Štěpánka Zachariášová (* 1959)
V Čáslavi žila od roku 1961 do roku 2002. Je absolventkou čáslavského gymnázia, 35 let pracovala ve zdejší nemocnici s poliklinikou. V Čáslavi s rodinou třikrát změnila bydliště. Putovala z Žižkova náměstí na sídliště v Těsnohlídkově ulici a poté do bytovek v ulici Čeplově.
•VZ —— Václav Zachariáš (* 1959)
Čáslavský rodák, který celý život pracoval ve zdejších podnicích. V roce 2002 se přestěhoval do Dolních Bučic, ale s manželkou velmi často pobývají v Čáslavi a zajímají se o dění v rodném městě, kde mají mnoho příbuzných a přátel.
•JV —— Josef Vrbický (* 1945)
Šéf bytového podniku v letech 1985-90, jeden z prvních obyvatel „hokejky“. V Čáslavi žije od svých deseti let.
•JU —— Josef Urbánek (* 1951)
Obyvatel domu čp. 930 v Ostrovní ulici, rodák ze čtvrti, která padla za oběť sídlišti Žitenická. Šestnáct let pracoval jako vedoucí technického oddělení vojenského útvaru sídlícího v Žižkových kasárnách, poté jako účetní.
•UD —— ÚDER
Okresní noviny – Orgán OV KSČ A ONV v Kutné Hoře
Zajímavosti
Jak to celé sledoval dobový tisk …?
Dobové noviny vzpomínají, že při plánování stavby se také naráželo na výrobní kapacity stavebního materiálu a kapacitu stavebních podniků. V minulosti byla na okrese řada cihelen, vápenek, kamenolomů, písníků apod. Provozy se začaly zavírat a doslova prý rabovat, takže třeba cihelny přežily jen čtyři. Šest let před tím dokonce „jistý pracovník ministerstva stavebnictví v souvislosti se zaváděním prefabrikátů prohlásil, že během pěti let se cihly uplatní jen tak na stavbu „kozích chlívků“. Jak je vidět, prognóza mu nevyšla a dnes naopak stojíme před řešením nevyřešených problémů. Navíc zub času hlodá pořád, bytový fond stárne, opravy jsou nákladné a nové domy není z čeho vyrábět a není ani kdo by jich více a rychleji postavil. Výsledek je zdrcující. Jen v Kutné Hoře a Čáslavi je přes tisíc čekatelů na byt.“
Problémy byly i s nedostatkem pracovních sil a údržbou bytového fondu. Na sto bytů připadalo 1,5 údržbáře. Článek končil povzdechnutím: „Pak můžeme zpětně žádat dodržení jejich slibů – více vyrábět a rychleji stavět.“
V roce 1971 se prý situace zlepšovala, hlavně v družstevní bytové výstavbě a v dodávkách materiálů. U řemeslníků a celkové doby výstavby to však stále vázlo. Pro novou výstavbu bylo navíc potřeba řešit pro Čáslav staletí palčivé téma, vodu. V roce 1976 se chystal nový vodovod z Kutné Hory a nová čistírna odpadních vod jako podmínky pro větší bytovou výstavbu v prostoru Žitenické ulice. Té ale měla předcházet postupná výstavba na Ostrém rohu (120 + 72 bytů).
Letité staveniště
„Když jsme se nastěhovali v srpnu 80 do dvougarsonky v Těsnohlídkově ulici, tak já jsem hned potom od října nastupovala zpátky na vysokou školu do Brna a jezdívala jsem jednou do tejdne brzičko ráno, třeba ve čtyři, rychlíkem do Brna, a jak na tom sídlišti trvalo strašně dlouho, než udělali nějaký terénní úpravy a chodníky, tak jsem to různě přeskakovala a chodila po prknech, který tam byly místo chodníků, přes louže. A taky jsem se pořádně bála, protože tam nebylo žádný světlo a my jsme byli ten nejspodnější barák u parku. Ono vůbec dlouho trvalo, než se tam něco pořádně udělalo. Třeba pořádný chodníky nebyly hotový ani za pět let. Pamatuju si, jak jsem tam běhala s břichem za osmnáctiměsíčním synem, který tam drandil s tatrou, a pořád jsem ještě něco přeskakovala.” [•ŠZ]
Pro koho byly byty v Těsnohlídkově/ Žitenické?
„Když se stavělo sídliště Žitenická, tak jsem byl v Prefě v Bučicích a shodou okolností jsem dostal v Žitenický byt, ale moje manželka v tý době byla na mateřský dovolený a dělala jen na půl úvazku a bydleli jsme v Třemošnici…nepamatuju si, kolik to tenkrát stálo, kolik se muselo složit, ale byly to tak veliký peníze, že jsem to musel odmítnout.” [•JV]
„Hlavně tam tehda dostali byty doktoři a zaměstnanci nemocnice. Bylo nás tam hodně mladejch lidí s podobně starýma dětma. Ty všechny vyrostly spolu na tom sídlišti. My mámy jsme s kočárama sedávaly vždycky u takového pískoviště, co se dětem udělalo, a tam jsme povídaly, zatímco si děti hrály.” [•ŠZ]
Velký socialista vs malý kapitalista
Na závěr jeden úsměvný kontrast toho, jak se k výstavbě sídliště stavěly oficiální kruhy a jak ti, jichž se bezprostředně týkala.
Velký socialista: „Realizace sídliště v Čáslavi je důležitým úkolem a přispěje k řešení bytového problému, stabilizaci pracovních sil ve městě a dále k plnění plánovaných úkolů v bytové výstavbě na okrese i zajištění cílů a záměrů stanovených XV. Sjezdem KSČ v této oblasti.“ [•UD]
Malý kapitalista: „Když Krajský investorský úřad vykupoval pozemky pro stavbu sídliště, nějakým omylem zapomněli na kousek toho našeho. A já jsem odhadoval, že náš kedlubnovej záhonek by mohl být tak parkoviště mezi domkama. Smál jsem se, že si to tam vytyčím a budu vybírat parkovný.“ [•JU]
Žebračka
Vypadá to, že jako „Vodu – zdroj života” znal plastiku, dnes podivně odloženou na travnaté ploše před prvním horním panelákem, asi jen její autor, sochař Václav Frydecký, který ji vytvořil v roce 1987, aby posléze mohla být osazena do vodní nádrže před sídlištní prodejnou potravin (dnes zanedbaná terasa za Penny Marketem). Navzdory tomu, že ve svých dlaních opravdu vodu držívala, o což se staraly zejména děti čekající během dospěláckého nákupu před obchodem, byla pro všechny od první chvíle Žebračkou. Jinak nikdo neřekl ani samoobluze, před kterou zákazníky léta vítala.
Ačkoli v době normalizace procházelo „monumentální sochařství” stagnací, snad nikdy v dějinách našeho státu nebylo pořádáno tolik sochařských soutěží, nebylo tolik objednávek společenského charakteru. A k nim patří i čáslavská Žebračka.
Obrovské množství zakázek zajišťoval zákon, který ukládal, aby každá státní stavba (drtivá většina všech stavebních projektů) dala 1 až 4 % z celkového rozpočtu na „výzdobu“. Toto „čtyřprocentní umění“ pak tvořilo estetické dominanty ve veřejném prostoru kolem vznikajících sídlišť, poliklinik, obchodních domů, výrobních podniků, administrativních a správních budov.
Současné brutální zacházení i nevšímavost k těmto plastikám, přimělo kolektiv spolku Vetřelců a volavek k jejich systematické dokumentaci a popularizaci.
VETŘELCI A VOLAVKY ⟶
Zemědělská tradice v kulisách sídláku
„Protože jsme bydleli v tom spodním domě, tak jsme teda koukali do parku, což bylo aspoň fajn. A tam ještě tehdá byly ty starý stromy a trávník, vlastně taková louka a na ní starý Medunovi, který měli nahoře na Čeplově dům a u něj takovej zookoutek. Měli tam prostě zvířátka, tak si vždycky sušili seno na tý louce před naším barákem a měli zelenýho trabanta a vždycky tím trabantem to seno odváželi domů. A starej Pilař za potokem v neděli ráno řezal dříví, a to se pěkně neslo přes ten park.” [•ŠZ, VZ]