„Vemte Růdu, vemte Růdu, Růda nemůže ódit,“ volal budoucí spisovatel, když se mu jako tlusťoučkému batoleti nechtělo ťapat. A větou, která se zapsala do rodinné tradice, si pak říkal o pohlazení od milované maminky ještě za gymnaziálních let. Jako Čáslav smazala z povrchu zemského (a téměř i ze své paměti) jeho rodný dům u Podměstského rybníka, zmizelo i jméno Rudolfa Těsnohlídka z širokého povědomí. Navzdory pěti velmi dobrým důvodům, proč nezapomenout. A tak: Vemte Růdu, vemte Růdu! Budete překvapeni, kam už vás dávno vzal on.
RUDOLF TĚSNOHLÍDEK —— LETMO
Nedaleko ostrova, který už není, vyrůstal spisovatel a novinář, na kterého se skoro zapomnělo. Rudolf Těsnohlídek stvořil nesmrtelný příběh o Lišce Bystroušce, založil tradici vánočních stromů republiky, objevil pro svět Demänovské jeskyně i jediného eskymáckého náčelníka českého původu, pomohl vybudovat jeden z prvních dětských domovů a coby oblíbený redaktor brněnských Lidových novin posílal do tisíců domácností radost i podněty k zamyšlení. Jeho život plný tragických zvratů, mezi nimiž nechyběla smrt na svatební cestě, bouřlivý milostný trojúhelník a bohužel ani sebevražda, by stál za zfilmování. … a přesto se jeho jméno z obecného povědomí vytrácí. Jako by ho z lidské společnosti a paměti chtělo vymazat stigma rasova syna, se kterým se vyrovnával celý život.
RUDOLF TĚSNOHLÍDEK —— VZLETNĚ
„Vemte Růdu, vemte Růdu, Růda nemůže ódit,“ volal budoucí spisovatel, když se mu jako tlusťoučkému batoleti nechtělo ťapat. A větou, která se zapsala do rodinné tradice, si pak říkal o pohlazení od milované maminky ještě za gymnaziálních let. Jako Čáslav smazala z povrchu zemského (a téměř i ze své paměti) jeho rodný dům u Podměstského rybníka, zmizelo i jméno Rudolfa Těsnohlídka z širokého povědomí. Navzdory pěti velmi dobrým důvodům, proč nezapomenout. A tak: Vemte Růdu, vemte Růdu! Budete překvapeni, kam už vás dávno vzal on.
Rasův syn
Život Rudolfa Těsnohlídka by šlo stejně dobře vyprávět v duchu červené knihovny, inscenovat jako psychologické drama nebo adaptovat do podoby nefalšované kriminálky. Osud plný romanticko-tragických zvratů se začal odvíjet v domě čp. 34 v Rybenské ulici, v jehož okolí si malý Ruda se třemi sourozenci a kamarády hrál na indiány v rákosí Podměstského rybníka, stavěl hráze a jezírka na potůčku vytékajícím tehdy z čáslavských hradeb a četl historické a dobrodružné romány (Robinson a Jirásek patřili k nejoblíbenějším). Zdálo by se idylické dětství. Jenže podle kusých vzpomínek samotného Rudolfa i jeho mladšího bratra Alfréda, jako by se nad Těsnohlídkovým statkem stále vznášel duch místa společenských vyděděnců, duch katovny, která tu po několik staletí stávala. Snad jej oživily těžké chvíle, kdy si otec Josef začal přivydělávat pohodnictvím. Stigma „rasova syna“, ať už byla dennodenní skutečnost jakákoli, se Rudolfovi i Alfrédovi zadřelo pod kůži. Celý život se pak oba snažili získat si svou prací uznání namísto nespravedlivého (nebo možná domnělého?) opovržení druhých.
Pan redaktor
Rudolf se svou houževnatostí dopracoval až k postu stálého redaktora brněnských Lidových novin. I když v době bez rozhlasu a televize znamenalo být oblíbeným redaktorem nejlepšího deníku v zemi hodně, čítankovou nesmrtelnost si tím šlo dobýt těžko a Rudolf toužil prorazit jako básník a spisovatel, ne jako každodenní dříč na poli publicistiky. Jeho pravidelné výpovědi z práce, které šéfredaktor Heinrich tvrdošíjně ignoroval, se staly redakčním evergreenem. Přesto za vše, čím se zapsal do historie, vděčil víceméně své novinářské praxi.
Věnoval se rozličným útvarům, ale klasické informativní či senzacechtivé soudničky povýšil na literární žánr. Z nízkých dramat v soudní síni dokázal podat soucitné svědectví o člověku jako takovém, podobně jako později Karel Čapek ve svých Povídkách z jedné a druhé kapsy. Navíc mistrně ovládal i místní nářečí a argot brněnského podsvětí. Kolega z Lidových novin vzpomínal, jak brněnští zlodějíčkové Těsnohlídka na ulici zdravili a někdy se i dojetím nad tím, jak je pan redaktor vystihl, rozplakali. Dovednosti získané psaním soudniček pak nadaný novinář využil ve svých románech a povídkách. Dobyl si jimi popularitu, vysloužil zápis do české literární historie, ale zatěžkávací zkouškou času prošlo z jeho děl jediné.
Třikrát manžel
Rudolfův milostný život s nevysvětlitelnou přesností předurčila věštba jeho maminky. Ta svému synkovi ze třech kroužků, které se mu tvořily ve vlasech, předpověděla, že se třikrát ožení. Aniž by se dožila byť jeho první svatby, její slova se podivuhodně naplnila. První manželství, ač trvalo jen dva měsíce, (by) vydalo na celou knihu. Rudolfova spřízněná duše Jindra, přezdívaná Kaja, zemřela za přesně neobjasněných okolností na svatební cestě v jeho náručí po ráně z vlastního dámského revolveru.
Druhá manželka Anna svého chotě opustila poté, co ji po návratu ze srbské fronty seznámil se svým novým přítelem MUDr. Navrátilem. Rudolfovi zůstal jen syn Milan, o kterého se však sám nedokázal dobře postarat, a tak jej po dvou letech předal zpět do matčiny péče. Jediný syn Rudolfa Těsnohlídka pak v dospělosti přijal příjmení svého adoptivního otce.
Než se znovu oženil, prožil si s družkou a pozdější druhou manželkou S. K. Neumanna na svou introvertní povahu netypicky dramatický milostný trojúhelník. Na rozdíl od Těsnohlídkových předchozích i budoucích vztahů, kde se spíše seversky tiše trpělo, tady jižansky lítaly ze všech třech stran urážky, výhružky i pobídky k zastřelení.
Až ve třetím manželství nalezl pochopení a souznění dvou zraněných srdcí, ale klid duše už byl pro něj zřejmě navždy ztracený. Třetí manželství i svůj život ukončil Rudolf Těsnohlídek smutnou ranou z revolveru u svého stolu v redakci brněnských Lidových novin. O několik hodin později jej následovala i jeho poslední žena Olga.
Svému životnímu příběhu navzdory, spíše než v souběhu s ním, dal Rudolf Těsnohlídek světu pět důvodů, proč si ho stále připomínat...
5 důvodů
...svému životnímu příběhu navzdory, spíše než v souběhu s ním,
dal Rudolf Těsnohlídek světu pět důvodů, proč si ho stále připomínat.
Důvod první … Zakladatel tradice vánočních stromů republiky
Za jednu z nejoblíbenějších novodobých tradic českého adventu vděčíme opravdu čáslavskému rodákovi Rudolfu Těsnohlídkovi. A na jejím počátku byl příběh, který může směle konkurovat tomu o narození Ježíška.
Dva dny před Štědrým večerem roku 1919 našel totiž Rudolf Těsnohlídek se dvěma přáteli na podvečerní procházce kolem Bílovic u kořenů smrku daleko od prošlapané cesty odložené promrzlé čtrnáctiměsíční děvčátko. Jejich náruče, teplé kabáty a pouť takřka tříkrálová zachránily holčičce život a pomohly jí najít nové, milující rodiče. Rudolfovi nedal zážitek z bílovických lesů spát, dokud jej konečně neproměnil ve skutečný akt soucitu.
Roku 1924 byl díky němu na brněnském náměstí vztyčen první vánoční strom republiky, pod nímž se po dva týdny vybíraly peníze na opuštěné děti. Světově první veřejný vánoční strom ohromil roku 1912 New York, o dvě léta později navázala evropská Kodaň a spojila jej se sbírkou na chudé děti.
A právě lidumilné dánské gesto inspirovalo Těsnohlídka ke stvoření české tradice, jejíž součástí byl až do své smrti a která se díky němu rozšířila do celé střední Evropy. Jen na její původní záměr stejně jako na jejího původce se poněkud zapomíná.
Důvod druhý … Spoluzakladatel prvních dětských domovů
Odložení dětí bylo ještě ve dvacátých letech natolik běžné, že ani místní kronikář neuznal nalezení Těsnohlídkova „jezulátka“ za zapsáníhodné. Děti jako „bílovická“ Liduška žily ve špatně vybavených útulcích a málokdo měl pocit, že by se s tím dalo nebo dokonce mělo něco dělat. Rudolf Těsnohlídek ale napřel své literární schopnosti i novinářský vliv k tomu, aby takové veřejné mínění změnil a na problém odkládaných dětí a podmínek, v jakých žijí, upozornil. Na sbírkách pod brněnským vánočním stromem republiky vybral spoustu peněz, které pak byly věnovány na stavbu Dětského domova Dagmar, jemuž Těsnohlídek, inspirovaný kodaňským vánočním stromem a dobročinnou sbírkou, sám vybral jméno po laskavé dánské královně z rodu Přemyslovců.
Důvod třetí …. Objevitel insitního umění a eskymáckého náčelníka.
Na Těsnohlídkův stůl v redakci Lidových novin dorazil i dopis rodáka ze Zábřehu na Moravě a eskymáckého náčelníka v jedné osobě – Jana Eskymo Welzla. Světem protřelý dobrodruh nabízel brněnské redakci vyprávění o svých zkušenostech z polárních oblastí. Série 23 článků a knížka Eskymo Welzl, Paměti českého polárního lovce a zlatokopa vznikly jen díky jeho umíněnosti a Těsnohlídkově nebetyčné trpělivosti. „Pište mně to německy, nebo anglicky, (…) některému dopisu nerozumím ani zpolovice,“ prosil nebohý redaktor nad čtyřicet let nepoužívanou češtinou bývalého eskymáckého atamana, ale vytrval. Tak Rudolf Těsnohlídek objevil Československu jednoho z nejkurióznějších rodáků a české i světové literatuře lidového vypravěče a s ním i insitní literaturu (literární obdobu naivního malířství).
Důvod čtvrtý … Skoroobjevitel Demänovských jeskyní
Na počátku 20. let se v českém tisku hojně psalo o objevení jeskyní v Novém Mexiku. Když ale v téže době odhalil Alois Král obrovský krápníkový dóm mezi dvěma již známými demänovskými jeskyněmi, dopis o jeho objevení by býval skončil v redakčním koši … nebýt Rudolfa Těsnohlídka. Ten se do Demänové hned rozjel a po dalších pět let ve svých článcích nepřestal básnit o „nové perle Slovenska“. Aby mohl být celý jeskynní komplex probádán, zpřístupněn a doceněn, snažil se mu získat zaslouženou pozornost firem, úřadů i veřejnosti. Nezájem. S povzdechem, že „asi poznáme cenu Demänové, teprve tehdy až nám otevře oči cizina,“ vyhodil Těsnohlídek strojopis celé knihy. A teprve poté se jedno z nakladatelství probralo z mrákot a on ji dával znovu dohromady za pomoci svých novinových textů. Na popisech podzemních krás a rázovitosti okolní krajiny i lidí se Těsnohlídek básnicky vyřádil. A konečně se podle svých slov „dočkal knihy, po jaké dlouho stonal.“ O tom, že pro objevení Demänovských jeskyní světu udělal skoro tolik co Alois Král, svědčí dodnes pamětní deska v Demänové.
Důvod pátý … Autor nesmrtelné Lišky Bystroušky
Je pravda, že navzdory jejich nesporné literární kvalitě, slávu a nesmrtelnost si většina Těsnohlídkových básní, povídek a románů vysloužit nemohla. Její autor stál ve svém vnímání i literárním projevu jaksi mezi generacemi, a tak významně nepromluvil ani do jedné. Že se ale na čáslavského rodáka a brněnského spisovatele zapomíná i jako na autora nadčasové a světově proslulé Lišky Bystroušky už ale vypadá jako schválnost nezměnitelného osudu.
Příběh mláděte vyrůstajícího v dospělou lišku v hájovně revírníka Bartoše je humorným svědectvím o lidské povaze i o vztahu člověka k přírodě. Původní kreslený seriál Lidových novin se stal opravdovým hitem a díky tomu dorazil až k Leoši Janáčkovi. Libreto ke své sedmé opeře (Příhody Lišky Bystroušky) si napsal fenomenální hudební skladatel podle původních Těsnohlídkových článků sám. A tím se Liška Bystrouška dostala do celého světa, zatímco jméno jejího „otce“ zůstalo nejen v divadelních programech vždy tak nějak pod čarou. Liška Bystrouška ale i bez hudby hukvaldského mistra ožívá zas a znovu v nových divadelních inscenacích či audioknihách a nosí pod vánoční stromy republiky nesmrtelnou vzpomínku na Rudolfa Těsnohlídka.
To bylo patero důvodů pro Růdu. Pokud vám jiný nebude dost dobrý, vemte Růdu aspoň pro ten první: „Můj obraz vrátí se a do svátků vám svítě/ o vlídnou vzpomínku vás plaše zaprosí.“ (báseň Na rozloučenou)
PORTRÉT
Čáslavské stopy
ARCHIV LIŠEK
Prameny
Prameny
- DVOŘÁK, J.: Čtení o Mahenovi a Těsnohlídkovi, nakladatelství Miroslav Stejskal, Praha, 1941
- HRABÁK, J.: Odkazy pokrokových osobností naší minulosti: Rudolf Těsnohlídek, Melantrich, Praha 1982
- ŘEZNÍČEK, L., MARTÍNEK, M.: Těsnohlídkova norská kalvárie, ARSCI, Praha 2012
- https://www.ceskatelevize.cz/porady/10929568102-vanocni-strom-republiky/
- https://www.leosjanacek.eu/prihody-lisky-bystrousky/
Odkazy na divadelní inscenace, audioknihy apod.
- Liška Bystrouška v režii Jana Antonína Pitínského ve Slováckém divadle, 2005
- https://www.dramox.cz/divadla/46-slovacke-divadlo/124-liska-bystrouska#
- Příhody Lišky Bystroušky v režii Jiřího Heřmana v Národním divadle Brno, situováno do prostředí Dětského domova Dagmar
- Příhody Lišky Bystroušky – audiokniha v úpravě Jana Skácela, v podání Karla Högera, v režii Olgy Zezulové,
- Liška Bystrouška v režii Jakuba Krofty v Divadle DRAK v Hradci Králové, 2002
- https://draktheatre.cz/katalog/liska-bystrouska/
- Animovaný film z dílny BBC
- https://draktheatre.cz/katalog/liska-bystrouska/
- https://www.mujrozhlas.cz/velka-pohadka/dobrodruzstvi-lisky-bystrousky-milovane-prihody-mazane-selmicky - dramatizace pro děti