Hotel Grand 1522/1814/1934/2015...
Odvážná cesta ochotníků z Grandu k vlastnímu divadlu aneb Všechno zlé je pro něco dobré
Ochotnická tradice ve městě započala už roku 1841. V sále U Králevice působil spolek dlouhou dobu, ale pravidelný nájem, který požadoval hospodský, jim ukrajoval značnou sumu z jejich příjmů. Navíc museli často jeviště rozkládat a následně znovu stavět, což znamenalo další náklady. Z těchto důvodů se již roku 1865 objevily první hlasy, které požadovaly vystavění vlastní divadelní budovy.
„Uvážíce dále účel svého snažení, musíme při vykonávání svých povinností tím více nabýti zmužilosti a odhodlanosti, an zbudováním stálého divadla v Čáslavi umožněno bude našemu lidu častěji poskytovati duševní zábavy. Kráčejme tedy dobrou a pevnou vůlí na dráze vytknuté doufajíce, že naše namáhání nezůstane bez patrného prospěchu pro obyvatelstvo města Čáslavi i okolí. Jestliže ale nám popřáno nebude úplného dosáhnouti účele, tak aspoň poskytuje nám veliké útěchy to přesvědčení, že svým snažením proklestíme dráhu a usnadníme další v této věci pokračování svým potomkům ..." A my víme, že u „namáhání bez prospěchu" naštěstí nezůstalo a od roku 1869 už čáslavští ochotníci hráli ve svém.
Poutavý poutač aneb Elegance, která přečkala přestavby
V Čáslavi se dochovalo jen pár typograficky hodnotných nápisů spojených s architekturou. Nemocnice, Dusíkovo divadlo a Hotel Grand patří mezi stavby, jež se jimi chlubit mohou. Nápisový poutač v podobě nenásilně uchycené obruče najdeme na nároží fasády Hotelu Grand. Nadčasový bezserifový font blížící se písmu Futura Paula Rennera z roku 1928 jen podtrhuje osvícenost tehdejšího architekta. Celý poutač je vyroben z ohýbaného plechu a naštěstí se beze změn dochoval dodnes.
Je libo oběd, nocleh, nebo plnou nádrž? aneb Benzínka před hotelem
Nečekaný pohled nabízí jeden z historických snímků. Rozvoj automobilové dopravy s sebou přinesl i zvýšenou poptávku po benzinu. Ve městě vyrostlo několik malých pump a jedna z nich stála přímo před Grandem.



