Proměny náměstí Jana Žižky z Trocnova
Čáslavské náměstí, středobod přemyslovského královského města, se svými úctyhodnými mírami 240 x 100 m patří mezi největší v Čechách. Ve své dlouhé historii prošlo mnoha dramatickými proměnami, ať šlo o zničující požár, postupné mizení podloubí, vysázení lipové aleje proti odporu části místních či přejmenování na začátku 20. století >>>
Čáslavské náměstí, středobod přemyslovského královského města, se svými úctyhodnými mírami 240 x 100 m patří mezi největší v Čechách. Ve své dlouhé historii prošlo mnoha dramatickými proměnami, ať šlo o zničující požár, postupné mizení podloubí, vysázení lipové aleje proti odporu části místních či přejmenování na začátku 20. století.
Středověký lokátor Konrád Špitálský na popud Přemysla Otakara II. vytyčil centrální obdélníkové náměstí uvnitř vejčitého půdorysu města sevřeného městskými hradbami. Průkazně je vznik města doložen v roce 1275. Jeho hlavní kulisy se v průběhu času měnily málo, nicméně jeho vývoj byl výrazně ovlivněn několika rozsáhlými požáry. Ten zničující postihnul město 15. dubna 1522. Tehdy vyhořela radnice, kostel, špitál a popelem lehly téměř všechny městské knihy. V plamenech zmizel také tzv. špalíček, blok domů, který stával v místech dnešního morového sloupu. Oheň totiž přeskočil „skrz domy a krámy v rynku postavené" a zničil značnou část města. Z katastrofy si Čáslavští vzali ponaučení a vydali nařízení, „aby náměstí vždy prázdno zůstávalo."
Od toho okamžiku zůstal tento impozantní prostor nezastavěný, jak dokazuje i první známé vyobrazení města, Willenbergova veduta z roku 1602. Na ní je rovněž možné pozorovat velký podíl domů s dřevěnou konstrukcí a s loubím. Loubí podpíralo původně i barokně-klasicistní radnici postavenou podle návrhu pražského stavitele J. J. Wircha v letech 1765-70. Roku 1836 bylo však zazděno.
Po morových ranách získalo čáslavské náměstí svou první dominantu. Po vzoru řady dalších evropských měst byl v jeho středu v letech 1745-46 vztyčen sloup zasvěcený Panně Marii, kterým obyvatelé světici děkovali za odeznění epidemie a zároveň prosili o ochranu před další vlnou. Na konci 18. století vyvážila vertikálu sloupu kamenná klasicistní kašna umístěná do druhého těžiště prostoru. Kašna čtvercového půdorysu je ve své centrální části gradována mušlovitě tvarovanou mísou s vodotryskem a přepadem. Koncem 20. století ji doplnila čtveřice barokních soch z blízkého Filipova. Podobu plochy náměstí pouze s mariánským sloupem a kašnou najdeme ještě na situačním výkresu z roku 1864 vyhotoveném ke stavbě evangelického kostela a na prvních fotografických snímcích.
Dalším významným zásahem do celkového vzhledu náměstí bylo založení parku. Z popudu krajského úřadu se o něm jednalo už roku 1856, ale obec věc pro jiné starosti odložila. Roku 1872 pak „pan radní Ferd. Šťastný učinil v schůzi návrh na vysázení náměstí okrasným stromovím, který jednomyslně přijat a ještě toho jara proveden byl." I tak zdánlivě bohulibý počin se ve své době potkal „s odporem několika nerozumných lidí, kteří nepřátelství své proti p. Šťastnému obraceli i hanopisy jemu posílali i vyhrožovali polámáním nasázených stromů."
O několik let později už však dobový průvodce konstatuje, že „krásné, veliké náměstí čáslavské zdobeno jest nyní umělým parkem zaujímajícím téměř celou jeho čtvrtinu, podél pak delší strany náměstí zřízena jest široká cesta stíněna hustými korunami stromů ku procházkám občanstva za večera i za dne, kdy slunko letní svými paprsky nemilosrdně sálá. V parku postaven jest mohutný pomník Jana Žižky z Trocnova, jenž byl kdysi poslední odpočinek nalezl v tamním chrámu Páně. Také i ostatní části náměstí vysázeny jsou stromovím, což celému náměstí dodává milého pohledu."
Zmíněný Myslbekův pomník Jana Žižky z roku 1880 pak jasně definoval třetí dominantu prostoru. V této podobě se čáslavské náměstí s drobnými změnami dláždění a dopravních tras daných především „vpádem" automobilové dopravy do měst, dochovalo dodnes.
Poslední, v kontextu českých hlavních náměstí málo obvyklou, změnu přineslo 500. výročí Žižkova úmrtí a s ním spojené velkolepé oslavy roku 1924. U jejich příležitosti bylo čáslavské náměstí, do té doby Karlovo, přejmenováno na náměstí Jana Žižky z Trocnova.
Zajímavosti
Willenbergova veduta aneb Nejstarší vyobrazení Čáslavi
První známé vyobrazení města nalezneme na Willenbergově vedutě z roku 1602. V té době byla část budov ještě dřevěná a na náměstí se ve větší míře objevovalo podloubí. Centrální plocha byla volná až na kašnu, která však ještě neměla dnešní podobu.
Willenberg, J. 1602: Veduta Čáslavi, Strahovský skicář 1602. Knihovna Královské kanonie premonstrátů na Strahově, Praha, sign. DT I 30/26.
Kde se vzaly, tu se vzaly aneb Sochy čtyř (či více?) ročních dob
Klasicistní kašna byla po Sametové revoluci doplněna o čtveřici barokních soch z let 1780-1790 dovezených z nedalekého Filipova. Ty byly původně součástí rozsáhlejšího souboru alegoricky znázorňujícího měsíce roku, nalezeného v silně zanedbaném zámeckém parku při dobrovolné studentské brigádě vedené gymnaziálním profesorem Milanem Markem v 60. letech 20. století. Z dochovaných soch byly čtyři osazeny kolem kašny jakožto alegorie ročních období.
Nápaditost tohoto konceptu mírně narušila pátá “přeživší” socha, která byla nakonec umístěna v parku poblíž sochy Jana Žižky. Právě proto, že se původně nejedná o zpodobení ročních dob, nýbrž měsíců, může být hledání atributů jara, léta, podzimu a zimy pro pozorovatele až detektivní prací.
Proč je čáslavské náměstí tak velké aneb Úvaha archeologa dr. Velímského
Na jednoduchou otázku, která se při pohledu na úctyhodnou plochu čáslavského náměstí sama nabízí, rozhodně neexistuje jednoduchá, ba ani jednoznačná odpověď. Archeolog a expert na čáslavské dějiny dr. Filip Velímský nabízí tři historicky relevantní vysvětlení.
Zaprvé: čáslavské náměstí mohlo být panovníkem od počátku zamýšleno takto rozsáhlé, aby mohlo posloužit ke shromažďování zemské vojenské hotovosti.
Zadruhé: plocha náměstí mohla být určena k další parcelaci, k níž však nakonec vlivem překotného rozvoje dalších měst v regionu nedošlo. Kolín (později též Kutná Hora) nebo hornické aglomerace Pelhřimova, Jihlavy, Havlíčkova Brodu a dalších měst mohly stáhnout podstatnou část obyvatelstva, s nímž původně počítala Čáslav.
Třetím možným zdůvodněním je specifická konfigurace terénu a možnost jeho smysluplného opevnění. Svoji roli mohl hrát i zákaz nové výstavby v ploše náměstí po požáru roku 1522.
Foto
Archiv
Detaily
Prameny
- Národní památkový ústav, Památkový katalog, www.pamatkovykatalog.cz
- Podklady a analýzy Mgr. Filipa Velímského Ph.D.
- NEUMANOVÁ, Radka, MATEÁSKO, David. Náměstí Jana Žižky z Trocnova | Historie + 2021 + budoucnost.
Pracovní skupina architektura, Čáslav MěÚ, 2021