Před dvěma sty lety bydlel v posledním domku na Hrádku nejslavnější čáslavský pytlák. Jmenoval se Veselý a kromě toho, že dělal čest svému jménu, nedaly se mu upřít ani jiné dobré vlastnosti. Zakázané řemeslo ovládal s mistrovskou zručností a úlovky si nikdy nenechával jen sám pro sebe. Z Hrádku měl výtečný rozhled a krátkou cestu do polí i lesů, a tak po několika letech jeho pytlačení mnoha dětem z chudých rodin zrůžověly tvářičky a zakulatila se propadlá bříška, zatímco řady zajíců a srnek na okolních pozemcích poněkud prořídly. A tehdy přijel svůj revír obhlédnout sám kníže Auersperg >>>
Před dvěma sty lety bydlel v posledním domku na Hrádku nejslavnější čáslavský pytlák. Jmenoval se Veselý a kromě toho, že dělal čest svému jménu, nedaly se mu upřít ani jiné dobré vlastnosti. Zakázané řemeslo ovládal s mistrovskou zručností a úlovky si nikdy nenechával jen sám pro sebe. Z Hrádku měl výtečný rozhled a krátkou cestu do polí i lesů, a tak po několika letech jeho pytlačení mnoha dětem z chudých rodin zrůžověly tvářičky a zakulatila se propadlá bříška, zatímco řady zajíců a srnek na okolních pozemcích poněkud prořídly. A tehdy přijel svůj revír obhlédnout sám kníže Auersperg.
„Co to má znamenat?" soptil žlebský pán směrem ke schlíplému nadlesnímu. „Za co vám platím rentu, když v lese nepotkám jediné srnčí a na poli nevyplaším ani ťuhýka, natož koroptev? Pytláci si tu zjevně dávají dostaveníčko den co den a vy a vaši hajní si klidně točíte na prstech mlýnek! Ale to vám povídám, jestli nezjednáte nápravu, nepřijdete o dobré bydlo jen na mých pozemcích. Postarám se, abyste o práci v lese nezavadili široko daleko."
V nadlesním hrklo. Pytláci mu pili krev i bez knížecích výhružek, Veselý se mu chechtal do tváře, ale chytit ho nebo jeho kumpány, na to byl dosud krátký. Stará zášť si v panu oberforštovi podala ruku s čerstvým ponížením a ty daly vzkypět zuřivosti, jež hnala události k zoufalým koncům.
Josef Veselý a jeho dva druzi neměli tušení o auersperské návštěvě ani o zvláštních hlídkách, k nimž pan nadlesní zburcoval všechny hajné i jejich pomocníky, a tak jednoho chladného večera zase vyrazili na pych.
Vydali se nenápadně každý svou cestou přes pole, aby posbírali pár koroptví a zajíců z nastražených ok a na Žákách se potkali a domluvili, co podniknou dál.
Právě když z různých stran přicházeli k žackému dvoru, vyšel zpoza mraků měsíc. V jeho bílém světle zazářily tváře pytláků jako pod lucernou.
... v jeho bílém světle zazářily tváře pytláků jako pod lucernou ...
Prásk! Prásk, prásk! Noční ticho rozťaly výstřely. Překvapení pytláci nevěděli v první chvíli, odkud střelba přichází, v druhé už ale leželi na zemi a hajní jim svazovali ruce za zády. Jen Veselý neztratil duchapřítomnost, uskočil do stínu budovy a odtud přikrčený kličkoval křovinami, takže mu pronásledovatelé nemohli stačit ani jej zasáhnout. Byl zachráněn.
S jeho společníky však bylo zle. Rozlícení hajní si na nich hodlali zchladit žáhu a to, že jim hlavní z pytláků upláchl přímo před nosem, jen přilévalo olej do ohně jejich zlostného pokoření. Z nebohých sousedů svlékli kabáty i košile.
„Kdo sem přišel s vámi?"
Zarputilé mlčení.
Jeden z mužů v zeleném uřízl několik trnových prutů:
„Ptám se ještě jednou: kdo ještě sem přišel s vámi?"
Šípkové šlahouny zasvištěly vzduchem a jejich trny se zaryly do kůže bezmocných mužů.
... šípkové šlahouhy zasvištěly vzduchem ...
Bičovali je nesnesitelně dlouho, kamarádovo jméno však z jejich úst nevyšlo. V hajných vřela žluč. Měli políčeno hlavně na Veselého a ten jim upláchl. Jak ho teď dostanou za mříže? Jak z těch dvou budižkničemů vypáčí jeho jméno? Krev se v nich pěnila. Až se v hlavě největšího surovce zrodilo nejzvrácenější mučení: z letek ukořistěných křepelek vytrhal ostrá brka a jedno po druhém je zabodával chudákům za nehty. Křičeli bolestí, proklínali své mučitele, ale přítele nezradili.
Když trýznitelé konečně poznali marnost svého počínání, pobrali zuboženým pytlákům skrovnou kořist, zbraně i oblečení a nechali je spoutané uprostřed noci jejich osudu.
Nebožáci se na pokraji sil, se sípavým dechem a do morku kosti prochladlí, k ránu doplížili do svých domovů. Konce týdne se ale nedožil ani jeden z nich. Josef Veselý nad nimi tiše přísahal děsnou pomstu.
O dva měsíce později našli strůjce zvráceného mučení mrtvého, svázaného a s hlavou v mraveništi.
Veselého několik měsíců vyslýchali, ale nic mu nedokázali, možná že ani nechtěli. A tak ho kníže Auersperg nakonec zaměstnal ve svých službách. Inu, dávná moudrost praví:
„Starý pytlák dělá nejlepšího hajného."
Zajímavosti
Co se skrývá pod Hrádkem?
Při severním úpatí Hrádku byla nalezena zasypaná, do skály vytesaná chodba, vedoucí do nitra kopce. Jak je stará a k čemu původně sloužila, zůstává tajemstvím. Mohla sloužit jako úniková cesta při obležení města, jako odvodňovací štola či pokusná dobývka (místo dobývání kamene nebo rudy). V rámci archeologických výzkumů ji na konci 19. století objevil Kliment Čermák, čáslavský rodák a zakladatel Muzejního a vlastivědného spolku „Včela Čáslavská".
Kam se podělo návrší mezi Hrádkem a městem?
Když budeme na Hrádku kutat hluboko do země, zjistíme pozoruhodnou věc: Hrádek stojí na stejném podloží jako město za hradbami a ze zbývajících stran ho obklopují říční usazeniny.
To znamená, že hrádecký ostroh a město bývaly původně jedním tělesem, které jako hlavu a tělo propojovala šíje. Kam se ale takový ohromný kus země poděl? Odpověď je prostá: do městských hradeb.
Koncem 13. století, kdy Čáslav jako město vznikala, bylo na její opevnění potřeba obrovské množství kamene. Šíje v místech dnešní hráze Podměstského rybníka byla ideálním místem pro kamenolom. Po odtěžení potřebného množství kamene z ní zůstal pod Žižkovou branou výběžek zvaný Vršek, který je dobře vidět i na dobových malbách a starých plánech města až do roku 1773. V plánu z roku 1841 už po něm není ani památky. C.k. krajský lékař Hlaváč na jeho místě totiž vystavěl pro sebe a své potomky honosný empírově-klasicistní statek (tzv. Hlaváčovy domy) a v rámci této stavby rozebral zbytek šíje, aby s ní vyplnil příkop zrušených městských hradeb.
Co všechno na Hrádku stávalo?
Dnes už nežije nikdo, kdo by pamatoval poslední domek na Hrádku. Ten se ale zachoval na kresbě čáslavského malíře Aloise Vraného a nepatřil nikomu jinému než Josefu Veselému z naší pověsti. Josef Veselý na Hrádku žil až do své smrti v roce 1896 a pomáhal dokonce Klimentu Čermákovi při zdejším a vůbec prvním čáslavském archeologickém výzkumu.
Co všechno stávalo na hrádeckém ostrohu dávno před domkem slavného pytláka?
Už v 9. století, tj. pro představu v době, kdy na Velkou Moravu přišli věrozvěstové Konstantin a Metoděj, vyrostlo v těchto místech slovanské hradiště. V jeho archeologické vrstvě se našel pravý poklad a nefalšovaná záhada zároveň - tzv. langobardský prsten vyrobený ze zlata, zdobený delfínky, o němž se dodnes neví, jak se sem dostal.
Z hradiště, mezi jehož nejznámější správce patřil rod Slavníkovců, se postupem času stal důležitý přemyslovský hrad, stojící v čele stejnojmenného Čáslavského kraje. Jeho význam ale rychle upadal, když se na protější vyvýšenině začalo budovat královské město.
Stávala zde i nejstarší církevní stavba v regionu, kostel Panny Marie obklopený hřbitovem, který zanikl za husitských válek.
Když dobře prozkoumáte jihozápadní svah, najdete ještě patrné terasy, na nichž se v 16. století rozprostíraly městské vinice, obklopené zahradami. Jednotlivé pozemky postupně odkoupili čáslavští „právováreční měšťané" a na louce pod Hrádkem vybudovali v letech 1841-1842 pivovar. Samotný Hrádek osázeli novým stromovím. Poslední domky na něm zanikly na samém konci 19. století.

Prameny
- MRŠTÍK, ED., J. A PRCHAL, J. Kytička pověstí. Čáslav: Okresní školní výbor, 1936 (sebráno za účasti čáslavského učitelstva)
- PRCHALOVI, J. A E. Dívčí kámen. Praha: Středočeské nakladatelství a knihkupectví, 1976
- HULPACH, V. Báje a pověsti z Čech a Moravy - Střední Čechy. Praha: Libri, 2002
- KREMER, V.V. Čáslavský hrádek, Ke sbírce příspěvků k dějinám Čáslavě. Kutné Hory a okolí. Praha, 1935
- SEDLÁČEK, A. Děje města Čáslavě. Praha 1874, Brno, 2012
- QUIS, L.: Kniha vzpomínek. Praha, 1902
- TOMÁŠEK, M., STARÝ, J. Nové pohledy na vývoj středověké Čáslavi. Výtah z přednášky přednesené 15. září 1999 v Městském muzeu v Čáslavi,
in: Kutnohorsko. Vlastivědný sborník 2002/5, s. 51-52 - KLUČINA, P. Jak válčili husité. Praha: Naše vojsko, 1982
- ČORNEJ, P. Jan Žižka. Život a doba husitského válečníka. Paseka, 2019
- KOVÁŘ, P. Bitva u Chotusic. [online]bellum.cz, 17.11.2021, Dostupný z https://bellum.cz/bitva-u-chotusic.html
- Kostel sv. Bonifáce v Lochách u Čáslavi – informační tabule či brožura Muzejního a vlastivědného spolku Včela Čáslavská
- Podklady a analýzy Mgr. Filipa Velímského Ph.D.